Ogólnopolski Konkurs Kompozycji na Gitarę Klasyczną

Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Prywatne Biuro Koncertowe MODRAN w Żorach oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach od 1993 roku byli organizatorami OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KOMPOZYCJI NA GITARĘ KLASYCZNĄ. Dotychczas odbyło się pięć edycji Konkursu. Celem Konkursu było propagowanie utworów gitarowych współczesnych kompozytorów polskich oraz wzbogacanie literatury gitarowej. Udział w Konkursie mogli brać wszyscy zainteresowani narodowości polskiej - bez ograniczeń wieku. Konkurs dotyczył kompozycji na gitarę solo, nie przekraczającej 7 minut, dotychczas nie publikowanej oraz nie nagradzanej na innych konkursach kompozytorskich.
Konkurs odbywał się w dwóch etapach:
- w I etapie jury złożone z czołowych kompozytorów i gitarzystów polskich wybierało kompozycje, które przechodziły do etapu II.
- w II etapie Konkursu przedmiotowe kompozycje były wykonywane w obecności publiczności i jurorów.
Wraz z nadesłanym utworem - opatrzonym godłem - uczestnicy Konkursu przesyłali zaklejoną i opisaną godłem kopertę ze swoimi danymi. Nazwiska autorów nagrodzonych kompozycji były ujawniane podczas ogłoszenia wyników etapu II.
Kompozycja, która zajmowała pierwsze miejsce, była dotychczas utworem obowiązkowym w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Jana Edmunda Jurkowskiego organizowanym w ramach "Śląskiej Jesieni Gitarowej".
Utwory nagrodzone zostały opublikowane nakładem Wydawnictwa MODRAN.


"V Ogólnopolski Konkurs Kompozycji na Gitarę Klasyczną"

4-go czerwca 2001 r. odbył się w Tychach finał "V-go Ogólnopolskiego Konkursu Kompozycji na Gitarę Klasyczną". Do Konkursu zgłoszono 12 utworów. Po przeanalizowaniu prac w I-szym etapie Konkursu, Jury postanowiło wyłonić 6 kompozycji do etapu finałowego. Niestety, w związku z faktem, iż autor utworu "Wariacje i fuga" (godło "Models With Transformations") nie zapewnił sobie wykonawcy utworu - a był to wymóg regulaminowy - ostatecznie w finale zostało wykonanych 5 utworów:

Z uwagi na znaczne przekroczenie regulaminowego czasu, kompozycje "Wariacje na temat Griega" i "Sonatina per chitarra" zostały zdyskwalifikowane.

Jury w składzie:

postanowiło przyznać:
I nagrodę (5.000 zł) za utwór "Improvisation and Dance" (godło "POKÉMON"), oraz II nagrodę (3.000 zł) za utwór "Recytatyw i Aria" (godło MANTUA").
Po ustaleniu kolejności nagród i otwarciu kopert opisanych godłem stwierdzono, że I-szą nagrodę otrzymał Zdzisław Szostak, a II-gą Marek Nosal. Utwory te zostały zaprezentowane przez Macieja Ziemskiego i Marka Nosala. Nagrodzone kompozycje zostały już opublikowane przez Wydawnictwo MODRAN.
Zgodnie z regulaminem, utworem obowiązkowym na Konkursie Gitarowym im. Jana Edmunda Jurkowskiego "Śląskiej Jesieni Gitarowej" w Tychach w roku 2002 była "Improvisation and Dance" Zdzisława Szostaka.
Imprezę zakończył recital gitarowy w wykonaniu Beaty Huang-Będkowskiej.
Organizatorami Konkursu byli: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, Prywatne Biuro Koncertowe MODRAN w Żorach i Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Lista utworów zgłoszonych do konkursu:

"Kontynent Jabłoni" godło "Iryda"
Wariacje i fuga godło "Models With Transformations"
"Improvisation and Dance" for guitar solo godło "POKÉMON"
Recytatyw i Aria godło "MANTUA"
Kaprys godło "TITRANT"
Prawie Blues godło "TITRANT"
"Marzenie" godło: znak graficzny "motyl"
E-tiud-A godło "Aleda"
NOKTURN godło "Sherlok H."
NADZIEJA godło: czerwony znak graficzny
Wariacje na temat Griega godło: "Strażnik"
SONATINA per chitarra godło: "SONATA"

Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozycji na Gitarę Klasyczną zostanie - zapewne - wkrótce ogłoszona.

Powrót na górę strony

kontakt do organizatora